ویزای شینگن

ویزای شینگن

یکی از رایج ترین ویزاهای اروپایی، ویزای شینگن (Schengen Visa) است. شینگن به منطقه ای گفته می شود که با 26 کشور اروپایی هم پیمان شده است به صورتی که فقط با اخذ ویزای شینگن قادر خواهید بود به این کشورهای اروپایی سفر کنید. کشورهای عضو شینگن شامل: اسپانیا، فرانسه، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، چک، آلمان، مجارستان، فلاند، دانمارک، لتونی، مالت، اسلوونی، اتریش، استونی، سوئد، ایتالیا، لوکزامبورگ، لیتوانی، سوییس، ایسلند، بلژیک، لیختناشتاین، یونان و اسلواکی می باشند. شما می توانید برای یکی از این کشورها ویزای شینگن دریافت کنید و به 25 کشور دیگر بدون هیچ محدودیتی سفر کنید. توجه کنید که کشورهای ایران، هند، عراق، قطر، بحرین، افغانستان، سوریه، روسیه، چین، تایلند، کره شمالی، آذربایجان، مصر، ترکیه و... برای ورود به کشورهای حوزه شینگن نیاز به این ویزا دارند.

انواع ویزای شینگن

نوع ویزای شینگن بستگی به قصد شما از سفر به کشورهای این حوزه دارد. بنابراین نحوه ی ورود شما را به یک یا چند کشور حوزه شینگن مشخص می کند. این ویزا به 3 دسته کلی تقسیم میشود که هرکدام از آنها مدت اعتبار متفاوتی دارند.

1) ویزای اتحادیه شینگن یا  Uniform Schengen Visa (USV)

2) ویزای اعتبار محدود منطقه‌ ای یا  Limited territorial validity visa (LTV)

3) ویزای ملی یا  National Visa

1. ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه شینگن در واقع همان ویزایی است که گردشگران و توریست ها برای سفر به کشورهای اروپایی از آن استفاده می کنند. این ویزا به شما اجازه میدهد که هر 6 ماه یک بار به مدت 90 روز به کشورهای عضو شینگن سفر کنید. همچنین با توجه به هدف شما از سفر به هریک از این کشورها ویزای اتحادیه شینگن به سه نوع B ،A و C تقسیم می شود که تنها یکی از آنها به شما تعلق خواهد گرفت.

ویزای نوع  A

این ویزا یکی از ویزاهای ترانزیت فرودگاهی می باشد که به شما اجازه خروج از فرودگاه را نمی دهد. به این معنا که فقط می توانید در یکی از فرودگاه های حوزه شینگن پرواز خود را عوض و به کشوری که قصد سفر به آن را دارید و خارج از این حوزه می باشد سفر کنید. این ویزا فقط برای فرودگاه های موجود در محدوده شینگن اعتبار دارد.

ویزای نوعB  

نوع دیگر ویزای ترانزیت فرودگاهی، ویزای نوع B است که اجازه می دهد شما تنها به مدت 5 روز از کشورهای حوزه شینگن خارج شده و به کشوری خارج از حوزه شینگن سفر کنید.

ویزای نوعC  

ویزای نوع C از ویزاهای کوتاه مدت حوزه شینگن می باشد که مدت زمان اعتبار آن هنگام صدور و دریافت ویزا تعیین می شود. به هر قصدی که به این کشورها سفر می کنید مجاز هستید تنها در کشورهای عضو این اتحادیه اقامت داشته باشید. با توجه به اهداف شما از سفر ویزای نوع C به 3 دسته تقسیم می شود.

· ویزای سینگل یا ویزای یک بار ورود

· ویزای دوبار ورود شینگن

· ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود

ویزای سینگل یا ویزای یک بار ورود (Single Entry)

همان طور که از اسم این ویزا مشخص است اعتبار آن تنها برای یک بار ورود به کشورهای عضو اتحادیه شینگن می باشد که به محض خارج شدن از این حوزه اعتبار ویزای شما به پایان خواهد رسید. توجه داشته باشید قبل از خارج شدن از این حوزه برای سفر به کشورهای مختلف اتحادیه شینگن مانعی وجود ندارد. همچنین این ویزا با برچسب Number of Entries 1 نمایش داده می شود.

ویزای دوبار ورود شینگن (Double Entry)

این ویزا تقریبا شرایطی مشابه ویزای سینگل یا یک بار ورود دارد با این تفاوت که شما مجاز هستید در طول مدت تعیین شده فقط دوبار به کشورهای واقع در این حوزه سفر کنید. توجه داشته باشید نوشته ی روی برچسب ویزای دوبار مصرفNumber of Entries 2  می باشد.

ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود (Multiple Entry)

با دریافت ویزای مولتیپل محدودیت دو ویزای قبل را نخواهید داشت و تنها در یک بازه زمانی مشخص می توانید به دفعات به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کنید. مدت زمان اعتبار این ویزا 90 روز می باشد و بعد از اتمام اعتبار آن تا 6 ماه نمی توانید درخواست ویزای مجدد داشته باشید.

2. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ ای شینگن

این ویزا یکی از انواع ویزهای شینگن است که به طور موقت و در شرایط خاص صادر می شود. در صورت اخذ این ویزا می توانید تنها در کشوری که ویزای آن را دریافت کرده و یا در چند کشوری که هنگام اخذ ویزا تعیین نموده اید، سفر کنید و در هیچ شرایطی نمی توانید به کشورهای دیگر حوزه شینگن وارد شوید. ویزای LTV به صورت ترانزیت یا کوتاه مدت صادر می شود و مدت اعتبار آن بستگی به شرایط شما خواهد داشت.

3. ویزای ملی یا ویزای نوع D شینگن

ویزای ملی برای افرادی صادر می شود که قصد اقامت طولانی را در یکی از کشورهای حوزه شینگن دارند. اگر هدف شما از اخذ ویزای نوع D تحصیل، کار یا اقامت دائم است باید ثابت کنید بعد از مدت زمان تعیین شده به کشور خود برمی گردید. اخذ این ویزا نسبت به دیگر ویزاها مشکل تر است زیرا بدون محدودیت خاصی می توانید به کشورهای این حوزه سفر کنید و مدت زمان بیشتری اقامت داشته باشید. ویزای نوع D شینگن به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم می شود.

ویزای شینگن نوع D یک بار ورود

همان طور که می دانید در صورت اخذ ویزای نوع D مدت زمان بیش تری را می توانید در کشورهای این حوزه اقامت داشته باشید. ویزای سینگل این ویزا می تواند به هر دلیلی برای شما صادر شود ولی فقط در صورتی که نیازی به سفر به کشور دیگری در حوزه شینگن را نداشته باشید زیرا اجازه سفر به کشورهای دیگر را نخواهید داشت و بعد از بازگشت به کشور خود ویزا باطل می شود.

ویزای شینگن نوع D چند بار ورود

ویزای مولتی از نوع D به شما این امکان را می دهد که برخلاف ویزای یک بار ورود بدون نیاز به هیچ ویزای دیگری در مدت زمان اعتبار مشخص شده بدون هیچ محدودیتی به کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. افرادی که می توانند برای اخذ این ویزا اقدام کنند شامل:

- دانشجویانی که برای بررسی و پیگیری پروژه ها و تحقیقات در شرایطی خاص و برای یک بازه زمانی مشخص به کشوری در حوزه شینگن سفر می کنند.

- دانشجویانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در یکی از کشورهای حوزه شینگن هستند که برای چنین افرادی ویزا با اعتبار 1 سال صادر می شود که امکان تمدید آن وجود دارد.

- افرادی که برای به اشتراک گذاشتن تخصص و توانایی خود مانند هنرمندان، ورزشکاران و هر حرفه ی دیگری به کشوری در شینگن  سفر می کنند.

- افرادی که برای شرایط و موارد ضروری به این حوزه سفر می کنند و زمان تمدید ویزای ملی را ندارد.

توصیه می شود برای اپلای کردن ویزای خود از سفارت کشوری که می خواهید به آن سفر کنید یا مدت زمان بیشتری را در آن اقامت دارید اقدام کنید.

شرایط اخذ ویزای شینگن

قبل از اقدام به اخذ ویزای شینگن شرایط خود را بسنجید و بعد از آن مدارک مورد نیاز برای دریافت آن را تهیه کنید. توجه داشته باشید شرایط هر فرد و همچنین هر سفارت برای اخذ ویزا متفاوت است، از مواردی که باید به آن دقت کرد سن و سابقه ی سفرهای اروپایی شما می باشد. به طور مثال افرادی که سابقه هیچ سفر اروپایی ندارند یا هیچ مدرکی جهت اثبات تمکن مالی  برای سفر خود نمی توانند ارائه دهند، هیچ تضمینی برای بازگشت به کشور خود را هم نخواهند داشت. این گونه افراد شانس زیادی برای دریافت ویزای شینگن ندارند. جالب است بدانید که یکی از فاکتورهای مهم برای اخذ ویزای شینگن اثبات دلیل برای بازگشت به کشور خود است که شانس شما را برای اخذ ویزای شینگن بیشتر می کند.

شرایط اخذ ویزای شینگن

ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن 

امروزه تعداد متقاضیان برای اخذ ویزای شینگن و پناهندگی در حال افزایش است. در این راستا سخت گیری سفارت خانه ها هم برای صدور ویزا روز به روز بیشتر می شود. امکان دارد هزینه و زمان زیادی را صرف اخذ ویزای شینگن کرده باشید ولی امکان ریجکت شدن شما در هر شرایطی وجود دارد. توجه داشته باشید بعد از رد شدن درخواست تان تا 6 ماه مجاز به درخواست ویزا به هیچ سفارتی نخواهید بود. برای جلوگیری از ریجکت شدن درخواست ویزای خود توصیه می شود مدارک خود را کامل کنید و افسر مهاجرت سفارت را قانع کنید که بعد از تمام شدن اعتبار ویزا حتما به کشور خود باز می گردید. از رایج ترین دلایل ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

· قانع نشدن آفیسر پرونده

· ندادن توضیحات کافی در مورد هدف و نحوه اقامت

· ارائه ندادن دلایل محکم برای بازگشت متقاضی به کشور مبدأ

· ارائه دادن برنامه سفر به صورت مبهم

· نداشتن یا کافی نبودن مدارک مالی لازم جهت اثبات تأمین هزینه ها در سفر

· ارائه ندادن مدارک مربوط به محل اقامت یا ارائه مدارک متناقض

· انجام کارهای غیر قانونی در گذشته یا در حال حاضر

· پاسپورت آسیب دیده یا نامعتبر

· ارائه مدارک جعلی

· بیمه مسافرتی نامعتبر

· ارائه گواهی تولد و یا ازدواج نامعتبر

· نامه مرجع نامعتبر

ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن

مصاحبه حضوری برای ویزای شینگن

سفارت کشور مورد نظر، وقتی را برای مصاحبه حضوری تعیین می کند که سؤالاتی را از شما بپرسد. این مصاحبه حضوری مرحله بسیار پر اهمیتی برای اخذ ویزای شینگن است. این مصاحبه کننده است که  تشخیص خواهد داد شما شرایط لازم برای اخذ ویزا را دارید یا خیر. بنابراین هنگام پاسخگویی به سؤالات کاملا خونسرد و آرام باشید و دقیقا به همان چیزی که از شما  پرسیده می شود پاسخ دهید و از زیاده گویی خودداری کنید.

مدت زمان بررسی مدارک و تأیید ویزای شینگن

معمولا بعد از ارسال مدارک ترجمه شده و نهایی به سفارت و انجام انگشت نگاری مدت زمان بررسی و تأیید ویزای شینگن توسط سفارت 3 هفته زمان خواهد برد.

هزینه و قیمت اخذ ویزای شینگن

در صورت اخذ ویزای مولتیپل یکی از کشورهای حوزه شینگن می توانید بدون نیاز به هزینه دیگری برای اخذ ویزا به سایر کشورهای این منطقه سفر کنید و لذت ببرید. ولی نوع ویزا و کشور مقصد در هزینه های اخذ ویزای شینگن متغیر است. هزینه اخذ ویزا برای افراد با سنین مختلف نیز متفاوت است.

· کودکان 5 ساله و پایین تر بدون هیچ هزینه ای

· برای کودکان 6 تا 12 سال باید 35 یورو معادل 41.24 دلار آمریکا

· برای متقاضیان 13 ساله و بزرگتر باید 60 یورو معادل 70.70 دلار آمریکا

در صورتی که تابعیت یکی از شهرهای آلبانی، ارمنستان، آذربایجان، بوسنس و هرزه گووین، کاپه‌ورده، یوگسلاوی سابق جمهوری مقدونیه، گرجستان، مولداوی، مونته ‌نگرو،  صربستان، روسیه، اوکراین، را داشته باشید شامل موافقت نامه تسهیل ویزا خواهید شد و مبلغ پرداختی شما به سفارت 35 یورو معادل 41.24 دلار آمریکا خواهد بود.

اگر قصد دارید برای ویزای ملی و بین المللی اقدام کنید برای اطلاع دقیق از هزینه های این نوع ویزا باید با کنسولگری سفارت شینگن ارتباط برقرار کنید. ولی در صورت داشتن یکی از شرایط زیر نیازی به پرداخت هزینه برای ویزای شینگن نخواهید داشت:

· دانشجویان و مدرسانی که برای تحصیل و یا مشارکت در دوره ی آموزشی قصد سفر به محدوده شینگن را دارند.

· محققانی از خارج از منطقه شینگن که برای به اجرا درآودن تحقیقات علمی قصد سفر به این حوزه را دارند.

· نمایندگان سازمانی خیر خواهانه و غیر دولتی که سن آن ها 25 سال و یا کم تر است و قصد شرکت در مراسم مرتبط با فعالیت سازمان خود را دارند.

· یکی از اعضای خانواده اروپایی EU/EEA که مشمول قانون Directive 2004/38 شود.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که در صورت منصرف شدن از روند درخواست ویزای و یا رد شدن ویزای شینگن هزینه پرداخت شده عودت نخواهد شد.

مدت اعتبار ویزای شینگن

در شرایط عادی مدت اعتبار ویزای شینگن و همچنین تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در کشور مورد نظر را خواهید داشت 6 ماه و 3 روز خواهد بود. بنابراین اگر ویزای شما در تاریخ یکم سپتامبر صادر شود قادر خواهید بود تا آخر ماه فوریه سال آینده یعنی به مدت 180 روز وارد کشورهای عضو حوزه شینگن شوید. در واقع 180 روز مدت اعتبار ویزای شینگن شما است؛ ولی تعداد روزهای مجاز به اقامت در این مدت 6 ماه، نهایتا 90 روز می باشد و موظف هستید قبل از اتمام 90 روز از حوزه شینگن خارج شوید. در صورتی که سابقه سفر به کشورهای حوزه شینگن را نداشته باشید، روی ویزای شما کد 1 درج خواهد شد؛ به این معنا که 1 بار اجازه ورود به این منطقه را دارید و به جای 90 روز فقط 15 روز مجاز به اقامت هستید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن

· تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن

· اصل گذرنامه فعلی با حداقل 3 تا 6 ماه اعتبار با حداقل 2 صفحه سفید و همچنین ارائه گذرنامه های قبلی

· اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

· دو قطعه عکس رنگی پشت زمینه سفید 3.5*4.5

· مدارک مربوط به تمکن مالی از قبیل گردش حساب و اسناد ملکی

· ارائه بیمه مسافرتی بین المللی

· بلیط رفت و برگشت پرواز

· رزرو هتل یا دعوتنامه دوست یا اقوام

. مدارک توجیه کننده هدف از سفر و برنامه ی سفر دقیق با ذکر جزئیات 

نکات ضروری در رابطه با اخذ ویزای شینگن

در مورد مدت اعتبار ویزای شینگن دقت کنید برای هر کسی کدی اختصاصی برای سفرهای این حوزه وجود دارد که بیانگر تعداد دفعات مجاز تردد در مدت 90 روز اقامت می باشد. به این گونه که اگر در ویزای شما کد مالتیپل شینگن درج شده باشد می توانید 90 روزه اقامت خود را در حوزه شینگن به سر ببرید یا 90 روز را تقسیم کرده و چندین بار به این حوزه وارد شوید . ولی اگر کد ثبت شده شما سینگل باشد در صورتی که اگر فقط 1 روز هم در منطقه شینگن اقامت داشته باشید و از این منطقه به هر علتی خارج شوید، برای ورود دوباره به منطقه شینگن باید مجددا برای درخواست ویزا اقدام کنید. در طول زمان صدور ویزا مجاز نخواهید بود که به هیچ کدام از کشورهای اروپایی عضو این حوزه وارد شوید.

در صورت اخذ ویزا به این نکات توجه کنید:

· در صورتی که برای درخواست ویزا از سفارت کشور اتریش اقدام می کنید باید تمام مدارک شما به زبان آلمانی ترجمه شود.

· در روز مصاحبه حتما 60 یورو همراه خود داشته باشید.

· پس از صدور ویزا  سفارت به ازای هر نفر ضمانت نامه 100 میلیون تومانی دریافت خواهد کرد.

· در صورت ویزا نشدن درخواست مبلغی بابت هزینه های جاری کم می شود و بقیه مبلغ عودت داده خواهد شد. 


آژانس مسافرتی خاتون سیر با بیش از 20 سال سابقه در زمینه اخذ ویزای شینگن می تواند به شما در گرفتن این ویزا کمک به سزایی کند. در صورتی که هرگونه سوال در زمینه اخذ ویزای شینگن دارید کافی است با ما تماس بگیرید.