ویزای ایتالیا


سیر تا پیاز اخذ ویزای ایتالیا

اخذ ویزای ایتالیا

کشور  ایتالیا در جنوب اروپا و در میان دریای مدیترانه واقع شده که یکی از زیباترین و گردشگرپذیرترین کشورهای اروپا می باشد. جاذبه های گردشگری فراوان و زیبایی بی نظیر آن موجب شده افراد زیادی به ایتالیا سفر کنند. البته همه ی افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند برای گردش و خوشگذارانی نیست؛ عده ای برای تحصیل،کار یا مهاجرت نیز اقدام می کنند. فرقی نمی کند که با چه هدفی به ایتالیا سفر می کنید، اخذ ویزای این کشور امری اجتناب ناپذیر است. جالب است بدانید ایتالیا از دسته کشورهایی است که در لیست اتحادیه اروپا و حوزه شینگن قرار دارد، در نتیجه برای سفر به این کشور نیز گرفتن ویزای شینگن مانند سایر کشورهایی که عضو حوزه شینگن هستند الزامی است.

ویزای توریستی

ویزای توریستی ایتالیا معمولا برای کسانی است که قصد سفر چند روزه یا نهایتا 3 ماهه دارند و فقط مقصدشان ایتالیا است یا بیشترین اقامت را در این کشور دارند. توجه داشته باشید اگر برای اولین بار  قصد گرفتن ویزای شینگن را دارید ممکن است ویزا 2 هفته ای برای شما صادر شود که این امر بستگی به شرایط پرونده شما خواهد داشت.

مراحل اخذ ویزای توریستی ایتالیا

· اولین کاری که برای گرفتن ویزای ایتالیا باید انجام دهید تهیه مدارک مورد نیاز و ترجمه ی آن ها به زبان انگلیسی و در بعضی مواقع به زبان ایتالیایی است.

· برای درخواست ویزای ایتالیا حتما باید تمکن مالی داشته باشید و برای اثبات آن در یکی از بانک هایی که سفارت ایتالیا آن را تأیید میکند، افتتاح حساب کنید. مبلغی که سفارت ایتالیا برای اثبات توان مالی تعیین نموده، به منظور تأمین هزینه های زندگی در مدت اقامت در این کشور است. مبلغ مورد نظر را در حساب خود قرار دهید و از آن پرینت 3 ماه گردش حساب بگیرید.

· برای گرفتن ویزای توریستی ایتالیا باید به صورت آنلاین از سفارت وقت بگیرید. بنابراین باید وارد سایت کارگزاری سفارت ایتالیا شوید. بعد از وارد کردن مشخصات خود، تأییدیه ای برای قرار ملاقات با سفارت و همچنین فهرستی از مدارک به ایمیل شما ارسال خواهد شد. در روز تعیین شده متقاضی باید تأییدیه، مدارک مورد نیاز، رسید پرداخت و فرم پرداخت را همراه خود داشته باشد. 

مدارک مورد نیاز

· فرم درخواست اخذ ویزا ( به زبان انگلیسی یا ایتالیایی)

· 2 قطعه عکس رنگی و جدید زمینه سفید در سایز 4*3

· گذرنامه با داشتن 2 برگ سفید و با حداقل  داشتن 3 ماه اعتبار از تاریخی که متقاضی قصد ترک حوزه شینگن را دارد.

· هزینه صدور روادید که تنها به صورت نقدی و در وجه یورو قابل پرداخت است.

· تکمیل دعوتنامه، در صورت داشتن دعوتنامه

· اصل و کپی شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه رسمی انگلیسی یا ایتالیایی

· پرینت گردش 3 ماه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک

· اصل و کپی مدارک شغلی متقاضی

· اصل و کپی مدارک مالی جهت اثبات تأمین مالی فرد به همراه ترجمه رسمی انگلیسی یا ایتالیایی

· اصل و کپی بیمه مسافرتی

· اصل و کپی بلیط هواپیما یا رزرو بلیط + اصل و کپی رزرو هتل یا هتل ها

· کپی صفحه اول گذرنامه و روادید گذشته ( در صورت دارا بودن)

تمکن مالی

· برای اقامت 5 روز یا حتی کمتر مبلغ 269 یورو برای یک نفر و 212 یورو برای دو نفر یا بیشتر

· برای اقامت 6 تا 10 روز مبلغ روزانه 44یورو برای یک نفر و 26 یورو برای دو نفر یا بیشتر

· برای اقامت 11 تا 20 روز مبلغ روزانه 51 یورو برای یک نفر و 25 یورو برای دو نفر یا بیشتر

زمان صدور ویزای توریستی ایتالیا

بعد از ارائه مدارک، بررسی آن ها حدودا 2 هفته زمان میبرد. در این مدت گذرنامه شما همراه با مدارک در سفارت نگه داشته می شود. سفارت بعد از دریافت مدارک به شما رسید می دهد که زمان و تاریخ مراجعه بعدی در این رسید ذکر خواهد شد. بنابراین، زمان مراجعه بعدی باید حتما این رسید را همراه داشته باشید.

ویزای تحصیلی

کشور ایتالیا یکی از کشور های اروپایی است که گرفتن ویزای تحصیلی آن نسبت به دیگر کشور های اروپایی راحت تر است. دانشگاه های معتبر زیادی در ایتالیا وجود دارد، از جمله دانشگاه میلان، بولونیا، ساپینزا و....که دارای رتبه ی جهانی بالایی هستد. امکان تحصیل در هر سه مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکترا  برای ایرانیان در این کشور وجود دارد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی اکثر دانشگاه هایی که در ایتالیا وجود دارند به زبان ایتالیایی می باشند و در نتیجه برای ورود به این دانشگاه ها باید مدرک زبان ایتالیایی دریافت کنید. دانشگاه های انگلیسی زبان هم در این مقطع وجود دارند ولی پذیرش گرفتن از آن ها به مراتب سخت تر است. در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه های بیشتری به زبان انگلیسی هستند. امکان گرفتن بورسیه در مقطع دکترا بیشتر از کارشناسی و کارشناسی ارشد است. با گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا راحت تر می توانید ویزای اقامت دریافت کنید. 

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا

· بورسیه دولتی

· بورسیه آژانس های DSU

· بورسیه تحصیلی دانشگاهی سالیانه

· تخفیف در هزینه تحصیل

· بورسیه EDISU Piemont

· بورسیه Bocconi  برای دانشجویان بین المللی    

شرایط سنی برای اخذ ویزا تحصیلی

برای اخذ ویزا این کشور محدودیت سنی وجود ندارد ولی سفارت ایتالیا اعلام کرده است که سن فرد متقاضی باید با شرایط مقطعی که قصد پذیرش دارد مطابقت داشته باشد. این شرایط برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد صدق می کند ولی در مقطع دکترا محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

· اولین مرحله برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه مدارک و انجام  امور بیومتریک (مثل عکس متقاضی و اثر انگشت) می باشد. در بعضی مواقع ممکن است فرد متقاضی به انجام امور بیومتریک الزام شود که برای شناسایی بیشتر برای اهداف امنیتی صورت می گیرد.

· فرد متقاضی باید در مصاحبه ویزا در سفارت ایتالیا حضور پیدا کند.

تمکن مالی

برای هر سال تحصیلی، باید یک ماه قبل از وقت سفارت حدودا مبلغ 6700 یورو موجودی حساب شما باشد. موجودی حساب بیانگر توانایی شما برای زندگی و تحصیل در کشور ایتالیا می باشد. 

مدارک مورد نیاز

مقطع کارشناسی

· رزومه کامل تحصیلی و کاری

· اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، گواهی ریز نمرات با تایید اداره کل آموزش و پرورش استان محل تحصیل، ترجمه رسمی با مهرهای قوه قضاییه و وزارت امورخارجه توسط یکی از شش مترجم رسمی مورد تایید سفارت ایتالیا + نامه تأیدیه تحصیلی درخواست شده از دفتر پیشخوان دولت

· گواهی ارزشیابی مدارک تحصیلی صادر شده از سفارت ایتالیا (Dichiarazione Di Valore) مبنی بر مطابقت سطح تحصیلات دانشجو با سطح مشابه آن درکشور ایتالیا.

· انگیزه نامه (Letter of Motivation): در حداکثر دو صفحه به زبان انگلیسی که بیانگر تمایل دانشجو به تحصیل در رشته مورد نظر باشد.

· دارا بودن مدرک زبان انگلیسی با سطح حداقل متوسط به بالا (Intermediate) ، معادل  IELTS 6 آکادمیک یا Toefl iBT بانمره 78

· گذرنامه (در خصوص دانش آموزان پسر که خدمت نظام وظیفه شان را طی نکرده اند، اخذ گذرنامه پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد تایید وزارت علوم انجام می شود.)

· عکس پرسنلی جدید تمام رخ با زمینه سفید و ابعاد 3.5* 4.5 (مطابق با چارچوب ویزای شینگن)

مقطع کارشناسی ارشد

· رزومه کامل تحصیلی و کاری

· ترجمه گواهی دیپلم و پیش دانشگاهی، ریز نمرات دو مقطع به زبان ایتالیایی و تأییده تحصیلی درخواست شده از دفتر پیشخوان دولت

· اصل مدرک کارشناسی و گواهی ریز نمرات با تایید اداره مرکزی دانشگاه تحصیل + ترجمه رسمی با مهرهای قوه قضاییه و وزارت امورخارجه توسط یکی از شش مترجم رسمی مورد تأیید سفارت ایتالیا

· گواهی ارزشیابی مدارک تحصیلی صادر شده از سفارت ایتالیا (Dichiarazione Di Valore) مبنی بر مطابقت سطح تحصیلات دانشجو با سطح مشابه آن درکشور ایتالیا.

· توصیه‌نامه استاد: از حداقل یک یا دو نفر از اساتید قبلی داوطلب با مضمون گواهی نمودن توانایی متقاضی برای موفق بودن در پایان دوره

· انگیزه نامه (letter of motivation): در حداکثر دو صفحه به زیان انگلیسی که بیانگر تمایل دانشجو به تحصیل در رشته مورد نظر باشد.

· دارا بودن مدرک زبان انگلیسی با سطح حداقل متوسط به بالا (Intermediate)، معادل IELTS با نمره 6 آکادمیک یا Toefl iBT  با نمره 78

· گذرنامه (در خصوص دانش آموزان پسر که خدمت نظام وظیفه شان را طی نکرده اند، اخذ گذرنامه پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد تایید وزارت علوم انجام می شود.)

· عکس پرسنلی جدید تمام رخ با زمینه سفید و ابعاد 3.5* 4.5 (مطابق با چارچوب ویزای شینگن)

مقطع دکترا

· رزومه کامل تحصیلی و کاری

· اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، گواهی ریز نمرات با تایید اداره کل آموزش و پرورش استان محل تحصیل و ترجمه رسمی با مهرهای قوه قضاییه و وزارت امورخارجه توسط یکی از شش مترجم رسمی مورد تایید سفارت ایتالیا + نامه تأیدیه تحصیلی درخواست شده از دفتر پیشخوان دولت

· گواهی ارزشیابی مدارک تحصیلی صادر شده از سفارت ایتالیا (Dichiarazione Di Valore) مبنی بر مطابقت سطح تحصیلات دانشجو با سطح مشابه آن درکشور ایتالیا

· توصیه نامه استاد: از حداقل یک یا دو نفر از اساتید قبلی داوطلب با مضمون گواهی نمودن توانایی متقاضی برای موفق بودن در پایان دوره

· انگیزه نامه (letter of motivation): در حداکثر دو صفحه به زیان انگلیسی که بیانگر تمایل دانشجو به تحصیل در رشته مورد نظر باشد.

· طرح تحقیقاتی پیشنهادی (Research Proposal) در 3 الی 4 صفحه در زمینه تحقیقاتی مورد نظر

· خلاصه موضوع پایان نامه فوق لیسانس به زبان انگلیسی در یک الی دو صفحه

· مقالات و انتشارات به چاپ رسیده در ژورنال ها و کنفرانس های داخلی و خارجی به همراه خلاصه آنها به زبان انگلیسی

· دارا بودن مدرک زبان انگلیسی با سطح حداقل متوسط به بالا (Intermediate)، معادل IELTS با نمره 6 آکادمیک یا Toefl iBT  با نمره 78

· گذرنامه (در خصوص دانش آموزان پسر که خدمت نظام وظیفه شان را طی نکرده اند، اخذ گذرنامه پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد تایید وزارت علوم انجام می شود.)

· عکس پرسنلی جدید تمام رخ با زمینه سفید و ابعاد 3.5* 4.5 (مطابق با چارچوب ویزای شینگن)

زمان صدور ویزای تحصیلی

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا از زمان اقدام تا زمان صدور ویزا حدود 2 تا 6 ماه می باشد. به عبارتی باید طوری برنامه ریزی کنید که حداقل 3 ماه قبل از شروع برنامه دانشگاه برای اخذ ویزا اقدام کرده باشید. ولی اگر ازدواج کرده باشید و ویزا همراه دارید، ویزای تحصیلی را در مدت زمان کم تری می توانید اخد کنید.

اخذ ویزای کاری ایتالیا

یکی از راه های مهاجرت به ایتالیا اخذ ویزای کاری است. توجه داشته باشید برای دریافت این ویزا باید از طرف کارفرما در این کشور دعوتنامه داشته باشید که این امر قوانین خاص خود را دارد. در صورتی می توانید ویزای کاری ایتالیا را اخذ کنید که شغل مورد نظر 3 ماه در روزنامه و اینترنت در کشور ایتالیا و به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی شود. در صورتی که هیچ نیرویی پیدا نشد که مهارت شما را داشته باشد شما موفق خواهید شد ویزای کاری دریافت کنید و در شغل مورد نظر در کشور ایتالیا استخدام شوید. این راه، از مشکل ترین روش های گرفتن ویزای ایتالیا است زیرا شهروندان آن برای استخدام اولویت دارند. 

اخذ ویزای ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کشور ایتالیا یکی از راه های اخذ ویزای این کشور است. با اینکه این راه ریسک بالایی دارد ولی افراد زیادی از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور ویزا دریافت می کنند. قبل از هرچیزی باید برای سرمایه گذاری در این کشور یا کشور های دیگر از قوانین و شرایط آن اطلاع پیدا کنید و کاملا محتاط و آگاهانه عمل کنید زیرا در صورت انجام هرگونه اشتباه ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید. بررسی اقتصاد و رونق کسب و کارهای مختلف در آن کشور از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. همچنین آب و هوای کشور مقصد را نیز مد نظر بگیرید. برای مثال کشوری که از نظر آب و هوا مساعد نباشد کسب و کارهای بخش کشاورزی رونقی نخواهند داشت. در کشور ایتالیا کسب و کارهایی رونق بیشتری دارند که وابسته به صنعت توریسم باشند مانند: لوازم خانگی، مبلمان، پوشاک و لوازم آرایشی بهداشتی.

راه ساده تری که میتوانید برای سرمایه گذاری در این کشور انجام دهید خرید یک بیزینس با سابقه درحال فعالیت است که این روش به نامshelf company  شهرت دارد. با خرید یک شرکت آماده، هزینه و وقت کم تری را برای سرمایه گذاری صرف خواهید کرد. در صورت تمایل میتوانید اسم شرکت را به نام دلخواه خود تغیر دهید و بیزینس خاص خود را داشته باشید. 

اخذ ویزای طلایی ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

قانون اخذ ویزای طلایی در سال 2014 برای کشور ایتالیا تصویب شد. این قانون برای جذب تاجران برای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا است. برای اخذ این ویزا باید مدتی در این کشور سکونت کنید. در ابتدا این ویزا  به مدت 1 سال اعتبار و بعد از آن به مدت 5 سال تمدید خواهد شد. ویزای طلایی کشور ایتالیا در ازای 5 سال ویزای شینگن است. عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری از شرایط مهم و اساسی اخذ این ویزا می باشد.

در صورتی که مدارک مورد نیاز  شما برای گرفتن ویزا کامل باشد پس از مراجعه به سفارت می توانید بعد از مدت 7 یا 10 روز کاری ویزای خود را دریافت کنید.


خاتون سیر با سابقه ای درخشان در زمینه اخذ ویزای کشور ایتالیا آماده ارائه خدمت به شما شهروندان عزیز می باشد. خاتون سیر می تواند مشاوره ای درست در زمینه روش دریافت نوبت ویزا ایتالیا، ریجکت شدن ویزای ایتالیا، ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه، مدارک ویزا ایتالیا، مدت انتظار ویزای ایتالیا، ساعت جواب ویزای ایتالیا، مراحل دریافت ویزای توریستی ایتالیا، ویزای فرصت مطالعاتی ایتالیا، مصاحبه ویزای ایتالیا، چک لیست مدارک سفارت ایتالیا و ... به شما رائه دهد. کافی است با ما تماس بگیرید.