فیلتر اطلاعات حذف فیلتر

  قبرس شمالی

  c

  در سال ۱۹۶۰ حکومت مستقل قبرس بدنبال اعلام استقلال قبرس از بریتانیا با تضمین حق حاکمیت دولت توسط بریتانیا، یونان، ترکیه تاسیس شد.

  در سال ۱۹۶4، بدنبال اختلاف ترک ها بر سر این توافق، سازمان ملل متحد نیروهای خود را جهت حفظ آرامش و ایجاد صلح اعزام کرد. اما سال 1974 ارتش ترکیه در واکنش به کودتای یونانی‌ها به شمال قبرس هجوم برد و این جزیره به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد و پس از آن حدود 30 هزار نیروی نظامی ترکیه آنجا مستقر شد. قبرس شمالی در اختیار ترکی ها و قسمت جنوبی در اختیار یونانی‌ها است. با این وجود قبرس شمالی فقط توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است.زبان مردم قبرس شمالی، ترکی قبرسی است و بر اساس سرشماری که سال ۲۰۱۱ انجام شد، جمعیت آن حدود ۲۹۴٬۹۰۶ نفر می باشد. اکثر مردم در قبرس شمالی، مسلمان هستند.

  آب و هوای قبرس معتدل و مدیترانه ای است و در طول سال مکان مناسبی برای تفریح و گردشگری است.از سرگرمی و تفریحات در قبرس می توان به ورزش های آبی، غواصی، پاراگلایدینگ و .... اشاره کرد.

  جاذبه های گردشگری قبرس شمالی:

  بندر گیرنه

  یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری قبرس بندر گیرنه می باشد که در سال ۱۸۷۸ به اشغال بریتانیایی ها درآمد، این بندر پس از تصرف به یک بندر تجاری تبدیل شد وصادرات محصولات کشاورزی از این بندر به نقاط مختلف آغاز شد .طبیعت دیدنی این منطقه با جنگل های سرسبزتوجه گردشگران را به خود جلب میکند و گردشگران علاوه بر لذت بردن از طبیعت بکر این منطقه می توانند از قلعه ای که در کناراین بندر قرار دارد دیدن کنند و در استراحتگاه ها و کافه ها و رستوران هایی که در نزدیکی این منطقه می باشد به استراحت بپردازند و غذاهای قبرسی را امتحان کنند.

  شهر فاماگوسا

  فاماگوسا شهری قدیمی در قبرس می باشد که قدمت آن به بیش از1100 سال قبل از میلاد می رسد و از آن به عنوان پایتخت تاریخی قبرس یاد می شود در این شهر مسجد لالا مصطفی پاشا، کلیسای جامع سنت نیکولاس، خرابه های شهر سالامیس قرار دارند، شهر سالامیس در قرن چهارم بر اثرزلزله تخریب شد و پس از بازسازی نام این شهر را قسطنطنیه گذاشتند.

  مسجد لاله مصطفی پاشا

  مسجد لاله مصطفی پاشا در شهر فاماگوستا قرار دارد که ساخت آن در سال ۱۲۹۸ آغاز و در سال ۱۴۰۰ میلادی پایان یافت و از بزرگترین بنا های قبرس بشمار می آید.این بنا در ابتدا کلیسای جامع سنت نیکولاس نام داشت و بعد از حمله عثمانی ها در سال 1571 به مسجد تبدیل شد.


  کلیسای بلاپایس

  کلیسای بلاپایس که به نام بلاپایس ابی هم شناخته می‌شوددر قرن ۱۳در ۵ کیلومتری شهر گیرنه و روستای بلاپایس ساخته شده است.این کلیسا به سبک معماری گوتیک ساخته شده است که و طی سالیان متمادی بزرگ تر شده است.شما می توانید با استفاده از تور قبرس شمالی خاتون سیر به تماشای معماری جذاب و شگفت انگیز کلیسای بلاپایس بپردازید وطبیعت زیبای قبرس لذت ببرید.