فیلتر اطلاعات حذف فیلتر

  ایتالیا

  itl

  ایتالیا واقع در جنوب اروپا است و پنجمین کشور پرجمعیت اروپااست که از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. این کشور از نظر جغرافیایی به ۲۰ ناحیه تقسیم شده است، درون خاک ایتالیا دو کشور مستقل به نام‌های واتیکان و سان مارینو در قرار دارد و قسمتی از خاک ایتالیا به نام کامپیونه دیتالیا درکشورسوئیس قرار دارد.ایتالیا با کشور های اتریش، فرانسه، واتیکان، سان مارینو، اسلوونی، سوئیس مرز مشترک دارد.این کشور حدود 61 میلیون نفر جمعیت دارد. زبان‌های رایج در ایتالیا از زبان رومی نشأت میگیرد و زبان رسمی آن ها زبان ایتالیایی است که گویش های متفاوتی دارد.در مناطق مرزی این کشور به زبان های آلمانی، فرانسوی صحبت می کنند.بر خلاف دیگرنقاط این کشور آب و هوای شمال ایتالیا به دلیل وجود رشته‌کوه آلپ سرد است. پایتخت این کشور شهر رم می‌باشد که اقامتگاه پاپ بوده و  از مراکز مذهبی مهم مسیحت می باشد. رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود. دین اکثر مردم در ایتالیا مسیحیت کاتولیک است، ولی دیگر مذاهب که اکثرا مهاجر هستند نیز در این کشور زندگی می‌کنند،مهاجرت خارجیان در طول سده ها، بر روی فرهنگ مردم اثر گذاشته است. نقشهٔ کشور ایتالیا شبیه چکمه است.

  ds

  غذا در ایتالیا جزئی از فرهنگ آن ها محسوب میشود و از پرطرفدارترین غذاهای محبوب در جهان پیتزا و پاستا  است.غذاهای ایتالیایی، با ترکیبات ساده جز سالم ترین غذا ها است که از غذا های معروف آن می توان به پیتزا و پاستا، لازانیا، ژامبون، سالتیمبوکا، باکالا مانتکاتا، ریبولیتا، تیرامیسو، ریزی آی بیسی اشاره کرد.

  za

  ایتالیا چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا را دارد که مهمترین صنایع آن شامل مدولباس ،وسایل نقلیه و ماشین آلات و کشاورزی است، همچنین صنعت گردشگری از پر رونق ترین صنایع ایتالیا می باشد به گونه ای که در سال  2017 بیش از 90 میلیون نفر از این کشور بازدید کردند. از جاذبه های گردشگری ایتالیا می توان به کلوسئوم ، فواره تروی،  برج کج پیزا، ساحل آمالفی، دریاچه کومو، پمپئی و ... می باشد.

  کولوسئوم بزرگ ترین تماشاخانه در دنیا است که در شرق شهر رم قرار دارد و ساخت آن به سال 72 میلادی بر می گردد، ساخت این بنا توسط امپراتور و سپاسیان فلاوین آغاز و 8 سال بعد توسط پسرش تیتوس به پایان رسید. کولوسئوم مکانی برای نبرد گلادیاتورها و حیوانات وحشی با یکدیگر بود.

  d

  چشمه تروی، چشمه ای در منطقه تروی در رم ایتالیا و نزدیک  میدان پیازا ناوونا قرار دارد. آبنمای تروی یکی از جاذبه های معروف توریستی جهان می باشدکه توسط معمارایتالیایی نیکولا و جوزپپ تکمیل شده است. بر اساس افسانه های قدیمی بازدید کنندگان باید پشت فواره بایستند و سکه ای داخل آب آن بیاندازند تا دوباره برگردند.

  l

  پمپئی شهر 20000 نفری در نزدیکی شهرناپل است، که در سال 79 میلادی به علت آتشفشان زیر ۴ تا ۶ متر خاکستر مدفون شد.

  l