همه چیز درباره آداب و رسوم جالب مردم قبرس

قبرس یکی از جزایر شگفت انگیز و دلربایی است که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بکر، سواحلی آرامبخش و چشم اندازهایی دلنواز است و به همین دلیل سالانه میلیون ها توریست و گردشگر به آن سفر می کنند. به طور کلی مردم قبرس به خون گرم و مهمان نواز بودن معروف هستند و از گردشگران با مهربانی و روی خوش استقبال می کنند.

اطلاع از آداب و رسوم مردم قبرس ممکن است برای کسی که بخواهد در بین مردم قبرسی زندگی کند یا به آنجا سفر کند، جالب باشد. بعضی از این رسوم فقط متعلق به مردم قبرس است اما بیشتر آنها ریشه در فرهنگ یونانی دارد و قبرسی‌ها با گذر زمان این رسوم را تقلید و با شرایط خود سازگار کرده‌اند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل با آداب و رسوم مردم قبرس آشنا شوید.

استقبال و خوش‌آمدگویی در رسوم مردم قبرس

استقبال و خوش‌آمدگویی گرم از اولین نمودهای فرهنگ قبرسی است که فرد خارجی در بین قبرسی‌ها تجربه می‌کند. قبرسی‌ها در سراسر دنیا به بی‌ریایی و مهمان‌نوازی صمیمانه و دوستانه معروف هستند. کلمات Kalosorisate به معنای (خوش آمدید) و Kopiaste به معنای (بیا کنار ما) در صحبت خارجی‌ها با محلی‌ها زیاد گفته می‌شود.

استقبال و خوش آمدگویی در رسوم مردم قبرس

مفهوم خرد کردن بشقاب در آداب و رسوم قبرس

خرد کردن بشقاب یکی از رسوم یونان عصر قدیم است که به آداب و رسوم مردم قبرس نیز راه پیدا کرده است. این رسم در عروسی‌ها، جشن و مراسم دیگر دیده می‌شود. بشقاب‌ها به کف زمین پرتاب می‌شود و موقع آواز خواندن و رقصیدن خرد می‌شوند.

قبل از پرتاب بشقاب‌ها، چاقوها با فریاد Opa! به سمت هنرمندان روی صحنه پرتاب می‌شود؛ این کار نشان‌دهنده احترام به هنرمند و لذت بردن از اجرای آنها است. البته این کار به دلیل اتفاقات بد و جراحت‌هایی که به بار آورده منسوخ شده و پرتاب بشقاب‌ها هم کنترل شده انجام می‌شود. گفته می‌شود این رسم توضیح کلمه "Kefi" که تقریبا به معنای "روح لذت، شور، اشتیاق، روحیه عالی یا شوریدگی و دیوانگی" ترجمه می‌شود. 

خرد کردن بشقاب هنوز در بخش‌هایی از قبرس و یونان دیده می‌شود. با این حال، این رسم تقریبا در بیشتر قسمت‌ها با پرت کردن گل به دلیل مشکلات امنیتی مربوط به خرد کردن بشقاب‌ جایگزین شده است. در بسیاری از بازوکی‌ها و دیگر محیط‌های مدرن، دخترها با سبد یا بشقاب‌هایی از گل دور میزها می‌گردند و آنها را به مشتری‌ها می‌فروشند تا به سمت هنرمندان روی صحنه پرت کنند.

تسبیح‌های دلواپسی

کُمبُلُی یا زنجیری از مهره‌ها چیزی آشنا در دستان بسیاری از مردان یونانی‌ و قبرسی است. این تسبیح‌ها یکی از بازیچه‌های معمولی در بین مردان در یونان و بسیاری از جزایر یونانی شده است. کمبلی (Komboloi) از کلمه kombos به معنی گره استفاده کرده است. جذابیت و جادوی ناشی از حرکت این گره‌ها بین انگشت‌های فرد ممکن است از درگیر شدن ذهن در اثر بازی با زنجیره‌ای از این مهره‌ها باشد. تعدادی نامساوی از مهره‌ها یک کمبلی را می‌سازند.

گفته می‌شود کمبلی چیزی بیشتر از یک وسیله برای وقت‌گذرانی است؛ این وسیله به نوعی بازتابی از یک روش زندگی است. آنها با صدای برخورد مهره‌ها به همدیگر و احساس نرمی مهره‌ها بین انگشت‌های فرد بدون شک آرامش‌بخش هستند. این مهره‌ها را می‌توان در اندازه، وزن، رنگ و جنس‌های مختلف خرید و یک هدیه فوق‌العاده مقرون به صرفه یا ارزشمند درست کرد.

تسبیح های دلواپسی مردم قبرس

مفهوم سه‌شنبه سیزدهم در آداب و رسوم قبرس

بر خلاف عقاید غربی، در آداب و رسوم مردم قبرس سه‌شنبه سیزدهم نحس است نه جمعه سیزدهم.

چشم زخم

بعضی از قبرسی‌ها اعتقاد دارند ممکن است کسی چشم زخم یا "ماتیاسما" را از حسادت یا دشمنی با کسی دیگر بگیرد. بعد از آنکه کسی بر اثر این حسادت به اصطلاح چشم خورد معمولا از لحاظ فیزیکی و روانی احساس بدی دارد. کسانی که به این موضوع اعتقاد دارند برای دوری از چشم زخم اغلب از یک طلسم کوچک شیشه‌ای به رنگ آبی که یک چشم روی آن کشیده شده یا یک دستبند آبی استفاده می‌کنند.

باور بر این است که رنگ آبی شیطان را از روح و جسم دور می‌کند. همچنین باوری هم هست که می‌گوید افراد چشم آبی چشم‌های شوری دارند.

غسل تعمید در آداب و رسوم مردم قبرس

مراسم غسل تعمید احتمالا دومین تعطیلات مهم خانوادگی آداب و رسوم مردم قبرس است. پدر یا مادر تعمیدی کمی بعد از تولد کودک از نزدیک‌ترین حلقه دوستان و اقوام انتخاب می‌شود. قبرسی‌ها اعتقاد دارند دقیقا بعد از غسل تعمید کودک، فرشته ای مراقب مامور نگهداری از او تا آخر عمرش می‌شود. تعجبی ندارد که بیشتر خانواده‌ها از چند ماه قبل برای این مراسم آماده می‌شوند.

روز نامگذاری و تولدها در رسوم قبرس

روز نامگذاری‌ (یا روز فرشته) در قبرس بیشتر اوقات مهم‌تر از روز تولد کودک است. مشخصا تولدها هم اهمیت خیلی زیادی دارند اما معمولا در جمع کوچک خانواده جشن گرفته می‌شود در حالی که در روز نامگذاری قبرسی‌ها دوست دارند همکاران، دوستان و هر کسی که تقویم مذهبی آنها را دنبال می‌کند به آنها تبریک بگوید.

رسوم ازدواج در قبرس

از آداب و رسوم مردم قبرس برای ازدواج این است که بچه‌ها در شب عروسی روی تختخواب عروس و داماد بپرند. آنها می‌گویند این کار ثروت و نسل آینده را برای خانواده جدید به همراه دارد. یکی دیگر از رسوم مهم حمام داماد، یک روز قبل از عروسی است. این کار در خانه خود داماد انجام می‌شود و با موسیقی زنده و آوازهای رسومی همراه است. مادر عروس هم بعد از خداحافظی عروس با خانواده‌اش، یک روسری قرمز را دور کمر او می‌بندد تا از چشم زخم ایمن شود.

رسوم ازدواج در قبرس

آداب غذا خوردن مردم قبرس

اگر می خواهید به خانه دوست یا فامیلی در قبرس بروید، یادتان نرود که یک هدیه بخرید. این هدیه هر چیزی می تواند باشد ولی هدیه خوراکی مانند شیرینی و شکلات را خیلی بیش تر دوست دارند. علاوه بر این، لباسی بسیار تمیز بپوشید و ظاهری شیک و آراسته داشته باشید. در بدو ورود به خانه، برخوردی بسیار صمیمانه داشته باشید و به همه دست بدهید. سعی کنید از خانه و چیدمان منزلشان بسیار تعریف کنید و حس خوبی را به آن ها منتقل کنید.

در زمان چیدن میز غذا، حتما به میزبان کمک کنید و قبل از اینکه تعارف نکردند اصلا نشینید. بر سر میز غذا اجازه دهید اول میزبان شروع به غذا خوردن کند سپس شما غذا بخورید. بعد از اینکه غذای خود را به طور کامل خوردید و بشقاب خود را تمیز کردید، چنگال و قاشق را در گوشه ی بشقاب خود به صورت موازی قرار دهید. بدون شک، اگر به خانه اهالی قبرس بروید به قدری مهمان نواز و خون گرم هستند که دلتان نمی خواهد به خانه برگردید!!!

در این مطلب، تنها بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم مردم قبرس را برای شما به تصویر کشیدیم. آداب و رسوم مردم این جزیره به قدری جالب است که باعث شده به عنوان یکی از مهمترین دلایل معروف شدن آن در میان گردشگران و توریست ها محسوب شود به طوری که این روزها بیش تر مردم تمایل به بازدید از این جزیره زیبا را دارند. در واقع، قبرس جزیره ای است که با سفر به آن مات و مبهوت خواهید شد و دلتان می خواهد ادامه زندگی خود را در آن سپری کنید.  

در صورتی که شما نیز علاقه دارید به قبرس سفر کنید، می توانید به تورهای قبرس شمالی و تورهای قبرس جنوبی خاتون سیر سر بزنید. آژانس هواپیمایی خاتون سیر، مجری مستقیم تورهای قبرس شمالی و جنوبی همواره تلاش کرده تورهای قبرس را با کمترین قیمت و بهترین خدمات برای مهمانان خود فراهم کند و در نتیجه رضایت مسافران زیادی را کسب کند. بدون شک ما بهترین انتخاب برای شما خواهیم بود. جهت اطلاع از لیست قیمت تورهای قبرس خاتون سیر می توانید به وب سایت ما مراجعه کنید و یا اینکه با ما تماس بگیرید.